pondělí 5. prosince 2011

NiMH baterie s podvodným popisem


 Poslední dobou se na CZ shopech a různých slevových serverech objevují NiMH baterie za "výhodnou" cenu s deklarovanou kapacitou 3000 mAh. Po pravdě mne cena zaujala a trochu jsem se porozhlédl po netu...

Nenašel jsem však další pořádné informace, pominuli to, že z čínských eshopů jako např. buyincoins.com lze tyto baterie objednat za méně než třetinovou cenu a to včetně poštovného.
Tak nízká cena mne zlákala už jen ze zvědavosti - mít 12 ks takových baterií za "pouhých" 150,- Kč je prostě neodolatelné. Naklikal si balíček na čínském shopu a jal se čekat - dodání díky naší poště trvá obvykle i měsíc.

Již při vybírání obálky ze schránky mne zaujala její nízká hmotnost. Takže první cesta baterií vedla na váhu. Po pravdě se ani žádné překvapení nekonalo - AA NiMH baterie BTY 3000 series váží polovinu v porovnání s Panasonic AA baterií NiMH s deklarovanou kapacitou 2600 mAh.

Teprve potom jsem začal studovat miniaturní nápisy typu nevhazovat do ohně, vyrobeno v Číně atd. Přímo na bateriích (a na obranu výrobce BTY) není o kapacitě na celém výrobku ani zmínka. 3000 series je prostě jen označení výrobku /modelu a prodejci toto označení jen podvrhují jako kapacitu.

Pak už šli baterie do provozu. Na testování jsem použil nabíječku řízenou mikroprocesorem IPC-1L, která nabízí i několik funkcí navíc. Mimochodem je to zajímavý výrobek za rozumnou cenu pro ty, kteří využívají intezívněji nabíjecí baterie. Nabíječka jde sehnat od více "výrobců"  pod stejným označením - diskuzí a článků je na netu o ní celkem dost.....

Baterie po vybalení sice vykazovali napětí, ale byli takřka vybité, což NiMH bateriím co vím nedělá dobře - oprimální skladování by mělo být při nabití cca na 2/3 kapacity. Nejdříve jsem tedy nechal baterie projít módem REFRESH nabíjecím proudem 200 mA - mělo by to naformátovat nové baterie (či oživit staré) a dostat z nich optimální kapacitu. V podstatě nabíječka baterii tak dlouho cyklicky nabíjí zvoleným proudem a vybíjí proudem polovičním, dokud je při dalším cyklu ještě znatelné navýšení kapacity.

Po projitím tohoto formátování jsem jsem baterie nechal několikrát vybít a nabít "normálním" používáním - ve svítilně, vyjezdit v RC autíčku atd. Po každé bylo čas využití s těmito bateriemi nezvykle krátký. Jako by i při zátěži klesalo i napětí. Ale to jen usuzuji z chování spotřebičů - nemám jak měřit.

A teď přišel čas na test kapacity. To obstará má inteligentní nabíječka :-) V modu TEST dobije článek na maximum, pomalu ho vybije, co naměří zobrazí a znovu článek nabije. Nu - obrázek dá za tisíc slov:


 Jak vidno,  kapacita článků je hluboko pod kapacitou (450 až 700 mAh na článek), kterou najdete v popisu prodejců. Dále kapacity článků i z jednoho balení při identickém způsobu použití (vždy všechny čtyři pohromadě) jsou v silném nepoměru čímž ty slabší zbytečně ničí ty silnější.

Mimochodem, výše zmiňovaným Panasonicům 2600 mAh naměří tato nabíječka i po zhruba 5 letech používání stále kapacitu okolo 2200 až 2400 mAh

Další postřehy:
  • při vyšším nabíjecím proudu než 200 mA se baterie silně přehřívají
    a) což jim zase škodí
    b) tak moc , že sem se začal obávat i exploze
  • baterie se zahřívali i při používání v RC autíčku, teda zdá se jen dvě, ale ještě nevím jestli ty slabší nebo ty silnější
  • při provozování RC autíčko poskakovalo - z toho usuzuji, že v zátěži klesá bateriím výrazně napětí. Motorek odebírá proud, čímž klesne napětí a radio modul přestane řídit, tím vypne motor a napětí stoupne , pak radio modul zas sepne motor a tak dokola
  • fotoaparát s nimi sice fotí, blesk nabije, ale stav baterie hlásí stále jako skoro vybitá (počet fotek jsem netestoval)
Teď bych chtěl ještě otestovat samovybíjení (kolik baterie ztratí kapacity při nepoužívání ), ale to je ještě na dlouho.

Ale už teď vám můžu dát result spotřebitele:


Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat laciné věci ;-)

pátek 4. listopadu 2011

Linux - defaultní práva na konkrétní adresář pro nové soubory

Pokud potřebujete v Linuxu nastavit práva v adresáři tak, aby nové soubory měli práva nadřazeného adresáře pro celou skupinu i pro zápis např. na sdíleném disku, tak si s použitím příkazu umask nevystačíte. Umask totiž funguje na všechny soubory, který uživatel založí (tedy i ve svém prostoru) a navíc musí být uživatel přihlášen lokálně, aby se mu nastavení aplikovalo. Řešení je ve využití ACL.

Diskový oddíl s adresářem musíme mít nejdříve namountovaný s povolením rozšíření ACL. Syntaxe do souboru /etc/fstab je např:

 /dev/sda3       /public            ext3    defaults,acl    1 2

na adresáři nastavíme, že nastavená skupina má být i na všech nově vytvořených podadresářích a souborech:

chmod g+s /public

a také, jaká maska bude použita na nově vytvořené soubory a adresáře:

setfacl -d -m g::rwx /public

nyní už jen zajistit, aby užvatelé, kteří mají mít práva v tomto adresáři byli členem skupiny, která je nastavená na adresáři /public ...

pátek 19. srpna 2011

Můj nový WiFi router

Už dlouho jsem toužil mít doma vlastní server, který by běžel nonstop a měl jsem na něm například:
  • centrální úložiště dokumentů, fotek atd. 
  • si na něj zálohovat data domácích/rodinných počítačů
  • proxy pro cacheování stránek
  • mít možnost si ovládat DNS a DHCP
  • TFTP server, abych mohl bootovat pomocí PXE ze sítě a nehledal vždy instalační CDčka vždy, kdy potřebuji něco opravit
  • dokázat se něj připojit odkukoliv ze světa
  • telefonní SIP ústředničku atd.
Bohužel mi k pořízení serveru bránilo moje skrblení. Při představě, kolik bych do toho musel nainvestovat a kolik by takový server spotřeboval energie jsem dosud vždy tyto myšlenky a choutky zavrhnul.

Nastal čas, kdy jsem potřeboval nový WiFi router. Začal jsem vymýšlet nějaké nízkoenergetické PCčko s WIFi modulem a zas jsem narážel na poměr cena a spotřeba. Čím takové PCčkoo méně spotřebovává, tak stojí víc peněz nebo neúměrně klesá jeho výkon.

Narazil jsem však i na možnost provozovat Linux na běžném WiFi routeru, který když bude mít USB port, tak k němu lze připojit i nějaký ten harddisk. Začal jsem hledat takové zařízení a na našem trhu se samozřejmě mimo jiných (a určitě lepších/výkonějších ) prodává TP-LINK TP-WR1043ND.

Nadchnul mne poměr ceny/výkonu - je to hezká mašínka s
  • čtyřmi Gigabitovými porty
  • WiFi normy N 300 Mbps 
  • Flash(ROM) 8MB, RAM 32 MB a CPU 400 Mhz
  • a i tím USB portem 
 za kouzelnou cenu cca 1000,- z eshopů.


No už je doma. Linux (konkrétně distribuci OpenWRT) se mi povedlo nainstalovat a spotřebu bez (zatím) připojeného hardisku na mém měřáku , který začíná měřit od spotřeby 5 W, ani nezměřím.

Založil jsem si k němu extra stránku

 http://sites.google.com/site/openwrttplinktlwr1043nd/

třeba tam sesmolím něco užitečného o tomto zařízení s nainstalovaným Linuxem i pro jiné.......

čtvrtek 31. března 2011

SAPper I - sapccmsr -DCCMS error

Při pokusu o spuštění ccmsr démona pod <sid>adm userem na linuxu mi vyhlásil chybu:
If I try to start ccmsr daemon under <sid>adm user on linux i got a error:
 
ERROR: Cannot open Monitoring Segment 99 rtc = 249
Last reported error: [249]  ShmCreate (SHM_CREATE | SHM_ATTACH) failed with rtc = 1

Pomohlo mi nastartovat ccmsr před saposkol :
Resolve start ccmsr before saposkol :

stop sapinit under root

/etc/init.d/sapinit stop

start  sapccmsr -DCCMS under <sid>adm

sapccmsr -DCCMS

start sapinit under root

/etc/init.d/sapinit start

úterý 18. ledna 2011

Jak si přivydělat na internetu 2. - Emailing.cz zas tak moc nefunguje

Na vlastní kůži jsem dotáhl do konce vyplacení částky za klikání na reklamy ze služby emailing.cz a musím se o tuto zkušenost podělit.

Nejdříve fakta:
V této službě jsem byl zaregistrován cca 2 roky a za tu dobu jsem musel poctivě rozklikat odhadem 1100 reklamních mailů (přibližně 10 mailů týdně každý po 0,5 Kč), což na peníze je 550,- Kč. Vím o jednom referalovi (podřízený, ovečka, ...), kterého jsem nabral zhruba po roce, takže za něj jsem při odhadovaném počtu 500ti mailů získal na konto 50,- Kč. Takže bych měl mít 600,- Kč k proplacení. Jupíííííí !!!! Samozřejmě realita je jiná....

Ještě bych se na to mohl podívat z pohledu ztraceného času. I kdyby mne za celou dobu žádná reklama nezaujala a opravdu jsem je všechny jen proklikal, tak otevření mailu, najití odkazu k odkliknutí, počkat na přesměrování na cílový web, zavření webu a odstranění mailu ztratím 7 vteřin. Bomba - za 2 a čtvrt hodiny 600,- Kč - no ukažte mi kdo to má!!!!

Teď připomenu podmínky používání emailing.cz. Každých 14ct dní vám je z kreditu strženo 10% hodnoty. Ano, kdo získá referala, tak mu (jen v těchto  14cti dnech) strhnou 8%, kdo 2 tak 5% (nebo nějak podobně). Referala není tak snadné získat. Někdo namítne "udělám si nějakou email adresu, tu zaregistruji a je to". Pozor, jak jsem se dočetl v jiných diskuzích, tak falešní referalové jsou hledáni až před výplatou, takže vám ve výsledku za podvod smažou celý kredit.

Sám sem se pokusil tento systém "ošulit" tak, že jsem vždy jedno období 14cti dnů maily jen nechal shromažďovat a v dalším období jsem rozklikal vše. Tímto způsobem se neodečetlo 10% aspoň z jedné 14cti denní dávky v rámci jediného měsíce.

Proč jsem se nenechal vyplatit dřív, když jsem tam měl mít tak mnoho? Jedna z podmínek vyplacení je dosažení 100,- Kč kreditu. A této částky není prakticky v tomto systému možné dosáhnout. Mailů chodilo zhruba max do 20ti kusů během čtrnácti dnů. Takže sice na konto přibude až 10,- za to 14cti denní období, ale těsně před dosažením 100,- Kč vám zase pokaždé 10,- strhnou. Navíc jsem získal skoro přesvědčení, že když se váš účet začne blížit částce 100,-, tak systém přestane posílat další maily k rozkliknutí.
Musíte jim opravdu náhánět další a další uživatele, aby vám nesráželi kredit a navíc tito další klikači musí být aktivní. Po 10ti haléřích se těžko dohání mít větší zisk než kolik jejich systém stihne strhat.

Dále při dosažení 100,- Kč nedojde k proplacení, ale nejdřív musíte zažádat o zaslání smlouvy. Zhruba po roce a půl jsem dosáhl náhodou stokoruny zrovna na večer posledního dne v období. Požádal jsem o smlouvu, ale to už tam asi nikdo nebyl, protože další den už jsem zas neměl 100,- a má žádost propadla (prostě bez odpovědi).

Až před loňskými vánocemi se jejich systém "splašil" a já měl díky záplavě reklamních mailů na kontě neuvěřitelných 114,- korun. Konečně jsem mohl regulérně zažádat o zaslaní té smlouvy, na základě které slibují vyplacení. Za dva dny  po žádosti bez reakce jsem musel smlouvu urgovat. Přišel Wordovský dokument s nevyplněnou Dohodou o provedení práce, kterou mi doporučovali vyplněnou společně s fotokopií občanky zaslat zpět doporučeně. Tady pozor - musíte si sami vyplnt i částku o kterou žádáte a podmínka je, že ta částka musí být ve výši ze dne, které odpovídá razítku na poštovní obálce!

No zkrátím to už:
  • 114,- = na účtu emailing
  • 98,- = Dohoda o provedení práce se daní 15% jako mzda (a ještě si výplatu zadavatel dává do nákladů ...)
  • 96,- = pořízení kopie občanky (i když to zvládnete na kopírce zaměstnavatele, tak zadarmo to není ;-) ) 
  • 86,- = poštovné 10,- Kč (a to jsem neposlal doporučeně za 35,- )
  • 77,- = můj účet u emailing byl po transakci 9,- v mínusu. Asi nezbytné náklady za bankovní převod, ale ukažte mi banku, která si za příkaz k úhradě účtuje 9,- Kč a k tomu ještě společnosti :-(

Na účet sice dorazilo 98,-, ale po dvou letech klikání jsem si "vydělal" reálně 80,- Kč. Ve výsledku přepočteno je to
  • 0,072 Kč za mail.
  • 35,- Kč čistého na hodinu


Díky této zkušenosti jsem okamžitě ukončil členství emailing a odstranil odkazy na registraci v této službe z mé stránky. Nejen proto, že jem svůj účet zrušil a případné ovečky, které by se náhodou zaregistrovali s odkazem na mne, by mi nic nepřinesli, ale hlavně proto, aby další lidé neztráceli zbytečně čas. Vřele vám tuto službu nedoporučuji a radši zkuste svůj život tratit jinak ...